top of page

Hogyan ápold a bőrödet a téli hónapokban?

Frissítve: ápr. 8.

Téli hónapok beköszöntével különösen fontos, hogy odafigyeljünk bőrünk megfelelő ápolására. Még nagyobb odafigyelést igényel hiszen sokkal több külső inger éri bőrünket a mindennapokban.

A téli hideg beköszöntével életvitelünk nagyban megváltozik.

Elindul a fűtési szezon, elkezdünk rétegesebben öltözködni, más ételeket fogyasztunk, melegebb vizet használunk fürdéshez és ami a leginkább jellemző otthon bekuckózva tévét nézünk nem mellesleg sokan otthon "Home Officeban" dolgoznak.


Mik az azok a tényezők amik még befolyásolhatják ebben az időszakban bőrünk állapotát?

  • vízelvonó kozmetikumok, tisztálkodószerek használata

  • túlzott szolárium használat

  • dohányzás

  • kemény víz használata

  • túlzott sós ételek fogyasztása

  • fűtött otthonban való tartózkodást megfelelő páratartalom biztosítása nélkül

  • kevés víz fogyasztása

  • kevés vitamin bevitele

  • nem megfelelő kozmetikumok használata

  • koffeintartalmú italok fogyasztása (vízelvonó hatásúak)


Ezek a külső tényezők mind mind hatással vannak bőrünk állapotára, bőrlégzésünk lelassul emiatt sokkal szárazabbnak érezzük bőrünket olykor húzódik, viszkető érzést is érzünk. Fontos tehát odafigyelnünk a jelekre, hiszen bőrünk van kitéve legközvetlenebbül ezeknek a hatásoknak.




Hogyan ápold a bőrödet a téli hónapokban? - BODY WAX Intimkozmetika

Fontos tehát belátnunk nem elhanyagolható a téli időszakban a napi bőrápolásunk, mert sokkal komolyabb következményei lehetnek. A hideg évszak eljövetele előtérbe helyezi a száraz bőr ápolásával kapcsolatos kérdéseket, mivel a tünetek sokkal komolyabb hosszútávú bőrproblémát okozhatnak mint pl:

  • érdes bőrfelület

  • húzódó, extrém esetben viszkető, kipirult bőr

  • látványosan hámló bőrfelszín ami akár egy kezdődő ekcémát is jelentheti


Mire érdemes odafigyelni a téli időszakban ? Hogyan ápoljuk a bőrünket, hogy elkerüljük a száraz bőr kialakulását a téli hónapokban?


Hogyan ápold a bőrödet a téli hónapokban? - BODY WAX Intimkozmetika

  1. Megfelelő folyadékbevitel: Minden évszakban elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel, de az év ezen időszakában különösen fontos. A hidegben nagyon jól esik egy forró csésze tea. Valamilyen gyümölcs vagy zöld teát fogyasszunk lehetőség szerint, mert nem tartalmaznak koffeint. Érdemes kerülni a koffeintartalmú italok mint pl: fekete tea vagy kávé mert mindkettő vízelvonó hatású. Nyilván mindannyiknak első a reggeli kávé, ha mégis így döntenénk igyunk utána legalább fél liter vizet amivel pótoljuk a bőrből elvesztett vízmennyiséget.

  2. Inkább zuhanyozzunk: Téli hidegben mi sem esik jobban egy hosszabb nap után, mint egy forró vizes kádfürdő. A magyar háztartások többségében nem a legmegfelelőbb a víz minősége, legtöbb helyen kemény a víz ami nagyon tudja szárítani a bőrünket, ezért lehetőség szerint inkább vegyünk egy gyors zuhanyt. (Nem mellesleg a legtöbb "lakossági márkás tusfürdő" tele van mindenféle szintetikus illatanyaggal-adalékanyaggal és ráadásul még habképző hatásúak is, ami nagyon tudja szárítani bőrünket). Inkább lehetőség szerint használj illatanyagmentes kozmetikumokat, amik natúr-vegán termékek, vagy tökéletes választás lehet egy natúr kézművesszappan is.

  3. Bőrtípusnak megfelelő kozmetikumok használata: Itt is törekedjünk arra, hogy minél természetesebb összetevőket tartalmazó kozmetikumokat használjunk, ezzel is elkerülve, hogy még inkább irritáljuk bőrünk szárazságát. Kerüljük a kőolajszármazékokat tartalmazó testápolókat. Télen nyugodtan használjunk zsírosabb, sűrűbb állagú krémeket pl: testvajakat, olajokat. Viszont az intim területnél fontos különbséget tennünk. Igen az intim területedet is fontos hidratálnod! :-) A szeméremdomb fagyúsága miatt, a zsírosabb krémek el tömíthetik a pórusaidat, akár gyulladást is okozhatnak. Az intim területnél Aloé gél használatát javaslom, ami kellően hidratálja bőrödet.

  4. Bőrradírozás: Az év minden időszakában, de télen különösen fontos a bőrradírozásra odafigyelned. Hiszen a fent említett külső tényezők még inkább száríthatják bőrödet ezért fontos, hogy a felső hámréteget leradírozzuk ahoz, hogy a megfelelő hatóanyagok a bőr mélyebb rétegeibe tudjanak jutni és ott felszívódnak. Heti egyszer szükséges a bőrödet leradíroznod, hiszen ezzel az elhalt hámsejteket eltávolítod . Ha van egy két elakadt szőrszál a bőröd alatt akkor könnyebben a bőrfelszín felé tudnak jutni. Illetve későbbiekben elkerülőd a szőrbenövéseket. Nem mellesleg a rendszeres heti egyszeri radírozással a bőrképzést is segíted. Sokkal szebb lesz a bőröd, megújul-felfrissül sokkal élettel telibb lesz. És igen az intim területet se hagyd ki :-) Milyen bőrradír a legalkalmasabb? Mindenképpen nagyobb szemcsés bőrradírt használj, lehetőség szerint sótartalmút ami egyben fertőtlenít is és itt is figyelj oda, hogy természetes alapanyagokat tartalmazzon. Ha nincs otthon sótartalmú radírod, az intim terület kivételével nyugodtan használj cukros radírt, de az érzékeny részeknél inkább a sótartalmú radírt javaslom. (Hatékonyságát növelheted, ha még zuhanyzás előtt száraz bőrön kezded el használni, mert a vizes bőrfelületen a szemcsék elcsúsznak-elolvadnak nem tudják úgy kifejteni hatásukat) Próbáld ki így, szerintem észre veszed a különbséget :-) Viszont kérlek arra figyelj, ha gyantáztatni mész, gyantázás előtti 4 nap illetve gyantázás követő 4 nap a bőrödet ne radírozd. Előtte azért ne mert érzékennyé teszed, utána pedig azért ne mert a gyantázás során az elhalt hámréteget eltávolítjuk, így nem szükséges a radír használata az adott területen :-)

  5. Hámosítás: Télen kap nagy szerepet a hámosítás az intim területeknél. Nem elég a hidratálás, nagyobb ápolást igényel hiszen sűrűbben használunk harisnyát ami alatt bőrünk nem lélegzik, megizzadunk, kidörzsölődik akár ki is repedezhet, ezért nem elég csak a "hidratálás". Megelőzésképpen heti egyszer vagy ha már kialakult a probléma heti egymást követő napokon használj hámosító krémet mint pl: neugranormon, bepanthen, körömvirágkrém. Területek amiket ne hagyj ki semmiképpen: bikinivonal, szeméremajkak és környéke, gát és ánusz területe. Szeméremdombon ne használd a hámosítókrémet a szeméremdomb fagyúsága miatt, zsírosabb krémek eltömíti a pórusaidat később gyulladáshoz vezethet, ott csak az Aloé gélt használd, a mindennapi hidratálásra.

  6. Talkum(Hintőpor) használata: Téli időszakban elhanyagolhatóbb, gyantázás utáni napokban 2-3 napig használd. Sajnos a szőrnek egy védelmi szerepe van azáltal, hogy eltávolítottuk, pár napig sérülékenyebb lehet a bőröd külső behatásokra. Nyári időszakban többször javasolt hiszen izzadékonyabbak vagyunk.

  7. Vitaminok bevitele: Télen nagyon fontos a D-vitamin bevitele, hiszen kevés napfény éri bőrünket. Előtérbe kerülhetnek a hidegen sajtolt olajok ( olívaolaj, lenmagolaj,tökmagolaj). A és E vitaminok bevitele szervezetünkbe nagyon fontos a téli időszakban, hiszen segítségére van a hámszövetünknek.

  8. Szolárium használata: Télen nagyon jól esik egy meleg helyre bemenni ilyenkor jut eszünkbe, hogy meglátogassuk a szoláriumot. Télen nagyon tudja szárítani a túlzott szoláriumozás a bőrünket. Amennyiben mégis mellette döntesz, ne feledd a bőrödet utána hidratálni illetve előtte egy bőrradírozás is jól eshet :-) Így megelőzöd a bőröd kiszáradását :-)

  9. Fényvédelem: Az emberek többsége azt gondolja ha nem süt a nap nincs szükség fényvédelemre. A hideg jelenléte azonban csalóka lehet, mivel ekkor is jelen vannak a káros UV sugarak. Gondolj csak arra amikor elmész síelni vagy snowboardozni, ott még inkább magasabb az UV sugarak erőssége, nem beszélve arról, hogy a sugarak többféle szögből tudnak visszatükröződni bőrünkre. Minimum 30 faktoros fényvédő krémet használj, ha a téli sportok szerelmese vagy. A mai hidratálókrémek nagy része tartalmaz UV filtereket, de aki esetleg pigmentrendellenességgel küzd (szeplő, májfolt) fontos, hogy használja a fényvédőket. Ne feledkezzünk meg az ajakápolásról sem. Télen nagyon sokszor érezhetjük, hogy kifújja a szél a szánkat, húzódik-kirepedezik ezt megelőzően használjuk ajakbalzsamot.

És nem utolsó sorban, ha eddig nem gyantáztattál, éppen itt az ideje elkezdened! :-) A legalkalmasabb időszak arra, hogy a következő bikiniszezonra szépen "kikopjon" a szőrzet.



Comments


bottom of page